هنگامی که صحبت از خرید تانکر آب می شود، معمولا افرادی که قصد انتخاب دارند، ممکن است بین انتخاب دو نوع فلزی و پلاستیکی تردید داشته باشند. تانکر آب فلزی و پلاستیکی هر کدام دارای ویژگی و مشخصاتی هستند که نیاز است قبل از خرید به آن ها توجه کرد‌.

دوام و مقاومت تانکرها

تانکر آب فلزی و پلاستیکی هر کدام دارای استحکام و مقاومت خاص خود هستند. تانکرهای فلزی عمدتا دارای مقاومت بیشتر بوده و در برابر ترک خوردگی، تاب برداشتن، تغییر شکل و مقاومت در حرارت بالا، مناسب تر هستند. در حالیکه در این شرایط ممکن است تانکرهای پلاستیکی به خوبی عمل نکنند.

بهداشت و ایمنی تانکرها

بهداشت و ایمنی تانکر آب نیز بسیار مهم است. تانکرهای پلاستیکی یا فلزی هر دو جنس ویژگی ها و مشخصات مخصوص به خود را دارند. تانکرهای فلزی در برابر مواد شیمیایی و بو بسیار مقاوم تر هستند. البته گاهی اوقات ممکن است تانکر پلاستیکی در برابر جلبک ها و تثبیت خلوص آب بهتر عمل کنند. البته ممکن است تانکر فلزی آب در برابر اشعه یو وی و خطرات تغییر رنگ مقاوم تر باشند. فلز به دلیل سطح صاف و صیقلی بهتر از مواد دیگر تمیز خواهد شد. هم چنین احتمال ایجاد خراش و شیار در آن بسیار کمتر از پلاستیک است. البته گاهی اوقات وضعیت رشد باکتری ها در تانکر فلزی آب با پلاستیکی آن یکسان است.

از سوی دیگر اگر تانکر پلاستیکی را انتخاب کنیم، به دلیل اینکه از پلی اتیلن ساخته شده است، بهداشتی در نظر گرفته می شود و دارای وزن کمتر است. هم چنین ضد جلبک و آنتی باکتریال نیز بوده و از این نظر بسیار مهم در نظر گرفته می شود. البته اگر قرار است تانکر آب در کنار مواد آتش زا قرار بگیرد بهتر است از نوع فلزی استفاده شود.

طول عمر تانکرها

معمولا فلز از دیگر متریال ها به دلیل استقامت و استحکام بیشتر، طول عمر بیشتری دارد. بنابراین اگر نیاز است زمان زیادی از تانکر آب استفاده کنید، بهتراست نوع فلزی را در نظر بگیرید. در مقابل ممکن است نیاز باشد تا یک تانکر با وزن و طول عمر کمتر را خریداری کنید. پس بهتر است تا از تانکر های پلاستیکی استفاده کنید. در هر صورت ابتدا باید نیاز های خود از خرید تانکر را در نظر بگیرید و سپس نوع مناسب خود را انتخاب کنید.

 توجه به حجم مورد نیاز تانکر

‌قرار است تانکر آب برای چه مصرفی انتخاب شود؟ حجم مخزن را برای آن در نظر بگیرید. اگر تانکر به عنوان مخزن آتش نشانی خریداری می شود، بهتر است از آتش نشانی شهر مربوطه حجم استاندارد را سوال کنید. در کاربردهای صنعتی و کارگاهی نیز بهتر است کارشناس مربوطه حجم دقیق را بر اساس نیاز شما محاسبه کند‌. البته برای استفاده مسکونی باید طبق آیین نامه نظام مهندسی گنجایش را مشخص کنید.

تانکر آب باید کجا نصب شود؟

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در زمان خرید تانکر آب به آن توجه شود، محل نصب است.  اینکه قرار است تانکر از کجا عبور داده شود تا به محل نصب برسد نیز مهم است. تانکر آب ممکن است به عنوان مخزن آب عمودی، زیر پله، مکعبی یا افقی وجود داشته باشد. پس برای خرید نوع مناسب به محل نصب آن توجه کنید. تانکرهای پلاستیکی را نمی توان در مکان هایی با حرارت بالا نصب کرد؛ از سوی دیگر تانکرهای پلاستیکی برای مکان هایی نظیر زیر راه پله مناسب تر هستند.

توجه به تجهیزات و اتصالات مناسب تانکر

قطر اتصالات و لوازم جانبی که قرار است به تانکر آب متصل شوند را نیز مشخص کنید. برای مسکونی، تجاری یا صنعتی انواع مختلف تجهیزات برای تانکرها وجود دارند. تانکر باید مناسب با لوله ها و تجهیزات انتخاب شود.

0/5 (0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *