تانکر دوجداره چیست؟

تانکرهای دوجداره دارای ساختاری هستند که از دولایه دیواره تشکیل‌شده‌اند. این تانکرها دو کاربرد اصلی دارند؛

۱- نگهداری یا حمل مایعات خوراکی نظیر شیر و آب.

۲- نگهداری یا حمل انواع و سوخت و یا مواد اسیدی.

دلیل استفاده از تانکرهای دوجداره برای مایعات خوراکی، نگهداری آن‌ها در دمای ثابت یا تغییر دمای آن‌ها به‌صورت دلخواه است.   

در حمل و نگهداری سوخت و مایعات اسیدی نیز از تانکرهای دوجداره استفاده می‌شود. دلیل این امر وجود لایه ایمنی اضافی در مقابل نشت یا آسیب‌دیدگی است. در این تانکرها اگر یک‌لایه سوراخ یا نشتی کند، لایه دیگر همچنان به‌عنوان محافظ نگهدارنده عمل خواهد کرد.

۱-لایه خارجی (Outer Hull): این لایه، لایه‌ای است که مستقیماً در تماس با محیط خارجی تانکر قرار دارد. این لایه معمولاً از جنس فولاد یا مواد مشابه ساخته می‌شود و وظیفه‌ی اصلی آن مقاومت در برابر آسیب‌دیدگی و ضربه است. اگر لایه خارجی مورد آسیب قرار گیرد، لایه داخلی هنوز می‌تواند جلوی نشت مایعات را بگیرد.

۲-لایه داخلی (Inner Hull): این لایه درونی‌ترین لایه است که مستقیماً در تماس با مایع حمله شده قرار دارد. لایه داخلی نیز معمولاً از جنس موادی مثل فولاد یا آلیاژهای خاصی ساخته می‌شود. در صورت آسیب به لایه خارجی، لایه داخلی باعث محافظت از مایع حمله شده و جلوگیری از نشت مواد مخرب به محیط‌زیست می‌شود.

امروزه  ساختار دوجداره به‌عنوان یکی از تدابیر ایمنی مؤثر در حوادث ناخواسته دریایی شناخته‌شده است. این ساختار باعث افزایش ایمنی حمل‌ونقل مایعات حساس، به‌ویژه محصولات نفتی، شده و تأثیرات آلودگی به محیط‌زیست را کاهش می‌دهد.

تانکر دوجداره برای حمل مایعات خوراکی

تانکردوجداره
تانکردوجداره

اگر قصد حمل یا نگهداری مقدار زیادی سیالات و مایعات را داشته باشیم که باید دمای آن ها ثابت نگه داشته یا گرم و سرد شود، نیاز به تانکر دو جداره داریم. ساز و کار مخزن دو جداره به این صورت است که یک تانکر دارای یک دیواره اضافی دور خود هست.

بین این دیواره و تانکر فضای خالی وجود دارد معمولا وارد این فضا آب گرم یا سرد شده و بر حسب نیاز ممکن است به صورت کلی با پشم سنگ پر شده و در صورت گرم یا سرد شدن، آب سرد یا روغن داغ وارد آن شود. در این صورت آب یا مایعات درون مخزن نیز تغییرات دما پیدا کرده یا دمای آن ها ثابت باقی می ماند‌. این تانکرها در دو نوع وجود دارند:

تانکر دو جداره گالوانیزه

تانکر دو جداره گالوانیزه از ورق گالوانیزه گرم ساخته می شود که کیفیت بالاتری داشته و قیمت بهتری نیز دارند. البته گالوانیزه ترکیبات ضد زنگ نیز داشته که این بخاطر استفاده از روی در آن است‌.

تانکر استیل دو جداره

علاوه بر مخزن دو جداره گالوانیزه می توان تانکر استیل دو جداره را نیز در بین تولیدی ها مشاهده کرد. این تانکرها از ورق استیل ساخته شده که عموما برای صنایع دارویی، غذایی، چسب و رزین سازی استفاده می شوند. گاهی اوقات ممکن است ساز و کار تانکر دو جداره استیل با گالوانیزه متفاوت باشد اما به صورت کلی عملکرد هر دو یکسان است‌.

بهترین راه برای خرید تانکر دو جداره

بعد از آشنایی با تانکر دو جداره، ساز و کار و انواع آن، ممکن است نیاز به سفارش و خرید این نوع از تانکر داشته باشید. از این رو به شما پیشنهاد می کنیم برای خرید اصولی و با کیفیت انواع تانکر دو جداره از تانکرسازی مهر مشاوره بگیرید. این تولیدی قادر است بهترین مشاوره در این زمینه را ارائه داده و بهترین تولید با کیفیت بالا را در اختیار مشتری بگذارد.

0/5 (0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *